از همین هفته ثبت‌نام کنکور سراسری ۹۶ آغاز می‌شود و داوطلبان از ۱۹ تا ۲۸ بهمن‌ماه فرصت دارند برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنند.

ثبت‌ نام کنکور ۹۶ به مدت ۹ روز ادامه خواهد داشت.

آزمون سراسری سال ۹۶ در دوره‌های روزانه، دوره نوبت دوم (نوبت شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام‌نور، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه‌های غیرانتقاعی و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین کد رشته‌های با آزمون (آزمون‌دار) دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد.
داوطلبان ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ باید از روز سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ از طریق این سایت (سایت سنجش) تا ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ در این پایگاه ثبت‌ نام کنند.
زمان برگزاری آزمون سراسری سال ۹۶، ۵ شنبه و جمعه ۱۶ تیر ۹۶ برگزار خواهد شد.

کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ هم از روز یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶ بر روی سایت قرار خواهد گرفت و داوطلبان از یکشنبه ۱۱ تا چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ روی سایت قابل پرینت و چاپ گرفته شدن خواهند بود.

مشاور عالی سازمان سنجش همچنین خاطر نشان کرد: آزمون سراسری سال ۹۶ برای تمام گروه های آزمایشی پنج گانه در یک مرحله برگزار می شود و داوطلبان در یک جلسه به سئوالات عمومی و اختصاصی پاسخ می دهند. سئوالات عمومی و اختصاصی برای تمامی داوطلبان به صورت تستی و چهارگزینه ای خواهد بود و سئوالات از کتب اعلام شده دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی که در دفترچه شماره یک آزمون به عنوان منابع طرح سئوال اعلام می شود، طراحی می شود.

به گفته وی؛ با توجه به اینکه هزینه ثبت نام در آزمون سراسری به صورت اینترنتی انجام می گیرد لذا ضرورت دارد داوطلبان با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و پرداخت مبلغ 20 هزار تومان از طریق کارت های عضو شتاب، نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام اقدام کنند. همچنین داوطلبانی که مایل به دریافت خدمات پیام کوتاه هستند می تواند برای دریافت این خدمات مبلغ 500 تومان پرداخت کنند.