زیبایی فرش ایرانی در هنر یک هنرمند استرالیایی-آمریکایی تبدیل به یک باغ واقعی شده است.

مارتین راس از بذر گندم روی فرش ایرانی استفاده کرده تا سبز شود، چون زیباست ولی لحظه‌به لحظه، به زوال نزدیک می‌شود. او قبلا چنین کاری را با طوطی‌ها و سنگ‌های سوریه هم کرده بود.


d2b71_apr9_thepool martin-roth-persian-rugs-installation-korean-cultural-centre-designboom-03 martin-roth-rug-lawn-installation-korean-cultural-centre-uk-3-1000x610-689x420

او در کارهایش از طبیعت استفاده می‌کند. می‌گوید طبیعت و حیوانات تعریف تازه‌ای از زندگی به دست می‌دهند. آن هم نه در وضعیتی که دانه‌های گندم از تار و پود آن به بیرون آمده باشد. او ساکن نیویورک است، می‌گوید فرش معنای سیاسی و فرهنگی به عنوان یک عنصر فرهنگی دست‌ساز دارد چرا که یک تغییر در این قطعه به معنای از بین رفتن آن است و می‌گوید «هنگامی که دانه گندمی که کاشته‌ام، به فرش ایرانی نفوذ می‌کند؛ ابتدا آن را به چیز جدید و زیبایی بدل می‌کند ولی با این حال، در نهایت آنها را به عنوان پدیده‌ای قدیمی و باارزش از بین می‌برد.»

این هنرمند آمریکایی ایده استفاده از فرش ایرانی را اینطور توضیح می‌دهد: «فرش در اصل کپی از باغ است، فکر می‌کنم فرش اساسا یک باغ است که می‌تواند به حرکت در بیاید. با خودم فکر کردم چطور می‌توانم این باغ را زنده کنم؟ با کاشتن چمن روی فرش، این طبیعت را می‌شود رام کرد.»

چمن‌ها بدون استفاده از خاک و فقط با کمی آبیاری رشد یافته‌اند، راس می‌گوید: «برایم این سوال بود که خاک را زیر یا روی فرش بپاشیم یا اینکه فقط دانه‌های گندم را آبیاری کنم. اما دانه‌ها بدون خاک رشد کردند و این برایم هیجان‌انگیز بود و چمن روی زمینه قرمز تیره فرش‌ها، تصویری زیبا و سرسبز به نمایش گذاشت که در حال زوال است.» او این ایده را در یک قلعه نیز به اجرا گذاشت و کف قلعه‌ای قدیمی را با این فرش‌ها پوشاند.