مسعود ده‌نمکی در برنامه هفت، میزبان گفتگوگرانی بود که از او می‌پرسیدند چرا دیگر کمتر مصاحبه می‌کنید؟ دهنمکی گفت که بعد از اخراجی‌های۳ دوران کل کل رسانه‌ای را تمام‌شده فرض می‌کنم. فیلم باید حرفش را بزند.

دهنمکی می‌گوید که رسوایی ۲ حرف خودش را زده و کار خودش را دارد می‌کند. ورود با اخراجی‌ها به سینما مثل ورود با لودر بود. آن‌هایی که می‌خواهند وارد سینما شوند می‌دانند چقدر سخت است. ورود با اخراجی‌ها بعد از یک جایی، به جایی رساند که منازعات این جوری آدم را از کار می‌اندازد.

او درباره فقر و فحشا می‌گوید که زمانی حرف‌هایم را زدم که نمی‌شد زد. فقر و فحشا مثل ماجرای پتروس فداکار است که انگشتش را در سد گذاشت تا نریزد. حالا در رسوایی ۲ دارم می‌گوید که زلزله در حال آمدن است. اگر آن زمان حرف‌ها شنیده می‌شد حالا به زلزله نمی‌رسیدیم. زبان طنز به نظرم در اخراجی‌ها می‌تواند تلطیف کند آن مباحث جدی را.

مسعود دهنمکی می‌گوید افرادی که آمدند از اخراجی‌ها تقلید کنند، خطوط قرمز را نمی‌شناختند و اتفاق درستی برایشان نمی‌افتاد. ما از خط قرمز رد نمی‌شدیم به همین خاطر موفق بودیم. حاشیه‌های خودش را هم داشت. از تهدید به خودسوزی تا مسائل دیگر. در اخراجی‌های ۲ مفهوم تلخ‌تر از جنگی مثل اسارت است، ولی همین هم وقتی با زبان طنز طرح می‌شود پر مخاطب‌ترین فیلم دودهه اخیر است با ۴ میلیون مخاطب. همین حالا اگر فیلمی بخواهد آن قدر دیده شود باید ۲۳-۲۴ میلیارد بفروشد. از آن تلخ‌تر منازعات سیاسی سال‌ ۸۸ بود که باز هم با زبان طنز به سراغش رفتیم و حدود ۲ و نیم میلیون آدم را در سینما آورد پای حرف‌هایی که هنوز بر سر آن دارند دعوا می‌کنند. طنز منظور دم دستی یا شوخی‌های این جوری نیست. در خدمت گرفتن همین پتانسیل برای موارد ایدئولوژیک. به خاطر همین استقبال از همین فیلم‌ها را برنمی‌تابند ولی بقیه را می‌گویند تقویت صنعت سینما. الان فیلم ۲۰۰ روز اکران می‌شود کسی اعتراضی نمی‌کند. این تناقضات بیشتر به مفاهیم فیلم برمی‌گردد وگرنه بازیگر و دوربین همان است. به همین مفاهیم بر می‌گردد.

بعد از اخراجی‌ها، من قبول ندارم که سینما باید دنباله‌روی ذائقه مخاطب باشد. این حرف پوپولیستی است که هر چه جامعه بخواهد بسازیم. سینما باید ذائقه مخاطب را تغییر دهد. من اگر بتوانم از آن ذائقه طنز، نیمی از آن‌ها را به پای فیلم جدی بیاورم هنر کرده‌ام.

مسعود ده‌نمکی گفت کف فروش فیلم من سقف فروش خیلی از آقایان است. آقای جیرانی با آن صدایش زنگ زد گفت که شکست خوردی مربی. به نظر می‌آمد خوشحال شده است. گفتم کف فروش من سقف استقبال از فیلمهای شماست. پیش‌بینی آن‌ها فروش یک میلیاردی فیلم من بود که اشتباه بود.

ده‌نمکی در جای دیگری از گفتگو می‌گوید که ببینید بعد از فیلم اخراجی‌های ۳ چقدر ادای این فیلم را می‌خواستند در بیاورند یا خود اخراجی‌های ۱ از نظر تکنولوژی بگیرید برای ارزان‌سازی سینما تا همین جلوه‌های ویژه رسوایی۲ که ببینید از سال آینده چقدر استفاده خواهد شد.

مسعود دهنمکی داوران جشنواره را متهم کرد که ممکن است جلوه‌های ویژه را نفهمیده باشند و فکر کرده‌اند بخش‌هایی از فیلم مستند را برداشتیم و در فیلم گذاشته‌ایم.

دهنمکی می‌گوید چطور می‌تواند کسی فیلم را نفهمد درست؟ یا بنا بر این است که بزنیم فیلم را یا درک اجتماعی ندارد. دهنمکی می‌گوید عده‌ای فیلم‌هایی را برای تعریف برمیدارند، عده‌ای برای زدن. این تقسیم‌بندی‌ها باعث می‌شود یک فیلم‌هایی بماند. نه جریان روشنفکری جرات می‌کند دفاع کند نه آن وری ها. من ترجیح می‌دهم تنها از خودم دفاع کنم. نیاز ندارم که فلان رسانه اصول‌گرا بیاید از کار من دفاع کند. برای این‌که ۱۰ سال بعد می‌خواهند این حرف‌ها را بزنم. من ۱۰ سال پیش مجله داشتم ۱۰ سال بعد همان حرف‌ها را زدند. به من می‌گویند تند می‌رود بعد ۱۰ سال همان کارها را می‌کنند. ما باید از قشر خاکستری جامعه بیاوریم پای همین آزاده و همین رزمنده. این‌ها دوست دارند که طیف خودشان را جذب کنند. من کار خودم را در سینما انجام داده‌ام. من زمانی که با هندی کم فقر و فحشا را ساختم جنجال‌ها را دیدم.

مسعود ده‌نمکی در ادامه می‌گوید که امروز نسل تازه‌ای وارد شده که دیگر با زدن اخراجی‌ها و مسعود دهنمکی چاره نمی‌شود.

او درباره علت عدم حضور خود در عید امسال در اکران گفت می‌خواستم از جشنواره فاصله بگیرم و داوران با خیال راحت به دید و بازدیدشان بروند ولی جدی‌اش این است که حالا عید اگر اکران می‌شد ممکن بود فروش فیلم دوبرابر این مبلغ باشد و این طور می‌شد اما می‌خواهم از این فضا دور باشم. حتی بعد از اخراجی‌های ۳ دنبال این بودم که عید هم اکران نشویم تا ببینند که این عده که می‌آیند به خاطر خود فیلم است نه به خاطر حواشی فیلم.

او در پاسخ به این‌که الگوی شما در سینما چه کسی بوده است از خود پرسید که الگوی خود شما در طنز چه کسی بوده است؟ من وقتی مرور می‌کنم به مثنوی می‌رسم که مفاهیم عمیق عرفانی را به داستان تبدیل می‌کند مولانا. برای من این یک الگو بود. این که مفاهیم جدی را با زبان طنز بشود طرح کرد. شما همین الان هم در اوج مباحث جدی فیلم می‌بینید که در عموم سکانس‌ها یک نکته طنزی وجود داشته باشد که مخاطب را به پای مفاهیم جدی بکشاند.

او می‌گوید برای بخش جلوه‌های ویژه بخشی از پل صدر را تخریبش را ساختند و وقتی در گروه های تلگرامی پخش کردیم دیدیم مردم باور می‌کنند.

مسعود ده‌نمکی می‌گوید ساخت فیلم رسوایی‌۲ یک سال طول کشیده است.

مسعود ده‌نمکی به فریدون جیرانی متلک گفت که انگار دوست دارد عضو تشخیص مصلحت باشد. چون به خود آدم می‌گوید این فیلم شاهکار است ولی وقتی در برنامه هفت می‌آید می‌گوید که این طور نیست. آقای افخمی هم ازش این گلایه را دارم که از همه فیلم‌ها صحبت کرد بجز این. به نظر من افکار عمومی بهترین قاضی است. چه آقای جیرانی و چه غیره. اگر باور کردند به قول این آقا (منظورش فراستی است) درآمده. دیدم بعضی از دوستان می‌گفتند که فیلم شعاری است. یعنی آقایان ده‌ها فیلم هالیوودی می‌بینند که آخرش روی پرچم آمریکا تمام می‌شود نمی‌گویند شعاری. ولی وقتی به اعتقادات خودمان می‌رسد پرچم ایران و امام حسین (ع) تمام می‌شود می‌گویند شعاری است. بچه حزب اللهی ها هم می‌گویند که یعنی چی با پرچم امام‌حسین (ع) فیلم می‌سازی؟