این تصویر یادگاری قدیمی و باکیفیتی است از سه خواننده ایرانی سنتی در دهه پنجاه. سمت راست، گلپا یا گلپایگانی است.

گلپا کیست؟

گلپا یا اکبر گلپایگانی، خواننده موسیقی سنتی و گاهی پاپ ایرانی است که در زمستان ۱۳۱۲ درپایتخت، محله تکیه زرگرهای تهران متولد شد. برادران او حسن گلپایگانی و محمد گلریز هم به شغل موسیقی و تدریس آن اشتغال دارند.

گلپا در سال ۱۳۳۵ به دعوت سازمان یونسکو به اجرای آواز در آنجا پرداخت و در ایران هم با برنامه گلها همکاری میکرد. نتیجه این همکاری اجرای نزدیک ۳۰۰ آواز با صدای

او به صورت رسمی و همچنین ۷۰۰ آواز بزمی و غیررسمی بود. او در دهه ۴۰ برای تدریس موسیقی ایرانی، به دانشگاه یو سی ال اِی  کالیفرنیا در آمریکا رفت و دهه ۵۰ هم یک برنامه در رویال دایان لندن اجرا کرد. این اجرا در سال ۵۲ اوج کارهای او بود. تا جایی که آوازی از گلپا در فیلم بینالمللی مدهآبه کارگردانی پازولینی گنجانده شد و گلپا با شکایت از این کارگردان مشهور ایتالیایی، غرامت سنگینی دریافت کرد.

اما جمال وفایی کیست؟

جمال وفایی، با نام واقعیتر سید جمال نجفی، خواننده ایرانی است که در سال ۱۳۱۹ به دنیا آمده و معروفترین آهنگ او نَیر است. آهنگهایی کوچه بازاری خوانده و مدتی است دوباره به تهران بازگشته و در تهران زندگی میکند. پدر جمال وفایی، حجتالاسلام سیدمحمدعلی نجفی بود که صوت خوشی داشت و اولین قاریای بود که در تاریخ ایران صدایش از تلویزیون پخش شد و نام او در رادیو نجفی کرمانشاهی اعلام شد. جمال وفایی صوت خوش و رمز و رموز خواندن را از جلسات قرآن خوانی و روضه خوانی آموخت و تمرین کرد. وفایی که به مدرسه ترقی میرود، منوچهر نوذری، فن بیان را به او تدریس میکند. پس از انقلاب به خارج از ایران رفت و سپس به ایران بازگشت.

دو خواننده مشهور دیگر به نامهای کمال وفایی، خواننده کوچهبازاری و وفا، خواننده پاپ، که در دهه پنجاه فعال بودند هم برادران جمال وفایی هستند.

نفر سمت چپ اما این روزها آشناتر است: حسن خواجه امیری یا ایرج معروف

ایرج را این روزها بیشتر به نام پسرش، احسان خواجه امیری میشناسند. صدایش هم به چهره فردین مرتبط دانسته میشود، چرا که در تقریبا تمام فیلمهایی که فردین بازی کرده بود، صدای آواز او، از حنجره ایرج بیرون میآمد.

ایرج متولد ۱۳۱۱ است. به دانشکده افسری رفته و در دورههایی که شبهای جمعه آزادی زمان داشته در برنامه ارتش شرکت و با ارکستر محمد بهارلو برنامه پخش میکرد. نام ایرج هم به خاطر محدودیتهای ارتش برگزیده شد که در واقع نام برادر حسن خواجه امیری بوده است.

پیشنهاد: عکس قدیمی آنتونی کوئین و بهروز وثوقی در فیلم کاروان